Otestování funkčnosti webových stránek před ostrým provozem

Duben 30, 2009 by
Filed under: Zpravodaj 

Úloha webmastra není dnes vůbec jednoduchá zvláště, když Váš zákazník chce vytvořit nový web a současně přejít k jinému poskytovateli webhostingových služeb, než kde byl web vytvářen. Kolikrát stačí jen banální záležitost a pouze změnit poskytovatele a problém může být na světě.

Kde je zakopaný pes?

Jedná se o rozdílné konfigurace serverů / služeb a pak zvláště různých metod tvorby webů, které jsou používány samotnými tvůrci (standardy a validaci nebudeme zmiňovat).

Nezkušený webmaster jednoduše přehraje web a změní DNS záznamy a tím pro něj práce končí ?!?

Nikoliv, chyba může číhat na každém rohu.

Začíná ovšem noční můra pro majitele webových stránek, neboť se vyskytují různé chybové hlášky na stránkách a web místo reprezentace je spíše pro ostudu. Takovýto webmaster se ocitá ve velmi nepříjemné situaci, které se mohl vyhnout. Často není totiž možnost vrátit se zpět k původnímu poskytovateli a je třeba vzniklý problém řešit. Situace je o to horší, jedná-li se o web firmy, která se orientuje na prodej po internetu s vysokou návštěvností. V takovémto případě se počítá každá minuta. Zde je na místě si platit odborníka, který si dovede poradit nebo lépe předejít podobné situaci.

Řešení:

Problém se zobrazením stránek by zákazník a návštěvníci  jeho webu neměli nikdy postřehnout. Webmastři mají možnost si web otestovat před samotným uvedením do provozu na novém hostingu. Tedy u MujHost.NET toto možné je :-).

Při přesunu webu konfigurační nastavení a aktivace je provedena předem, je tedy možné stránky otestovat. Změna DNS záznamů proběhne bez strach, že někde nebude něco fungovat jako dříve.

Jak na to?

Na stránky se můžete podívat před změnou DNS záznamů, pokud si na svém počítači ručně nakonfigurujete překlad doménového jména na IP adresu. Příklady konfigurace pro doménu www.moje-firma.cz:

Pro operační systém Linux, BSD atd.:

Do souboru /etc/hosts přidejte následující řádek:

88.86.107.79  www.moje-firma.cz moje-firma.cz

Pro operační systém Windows XP:

Do souboru c:\windows\system32\drivers\etc\hosts (upravte podle Vaší instalace Windows) přidejte následující řádek:

88.86.107.79  www.moje-firma.cz moje-firma.cz

Nyní stačí do prohlížeče zadat adresu stránek a můžete se s radostí podívat jak Vaše „webovky“ fungují u nového poskytovatele. ( V tomto případě u nás :-).)  Chyby, které se mohou objevit v odlišností v nastavení od předchozího poskytovatele hostingu.

Nejčastěji:

 • Zapnutý / vypnutý Safe_mod
 • Zapnutý / vypnutý Register_globals
 • Speciální požadavky na velikost paměti – memory_limit
 • Speciální požadavky na velikost paměti na práci s trafikem a velikostí posílaných dat
 • Speciální nastavení mod_rewrite
 • Parametry v souboru .htaccess
 • Nastavení aliasů více doménových jmen
 • a další …

Práce pro odborníky:

Pravdou však je, že profesionálové v oboru nemají s tímto problém a web otestují před změnou DNS u domény. Nicméně ne vždy si je zákazník může dovolit, neboť práce profesionálu není levná.

Doporučení od nás: „Pokud na to máte, svěřte web odborníkům.

Další články:

 • Nové webové stránky Neděle 7. června Očekávaná změna webových stránek byla provedena v 15hodin. Do 24 hodin jsme zaznamenali 300% nárust návšt ...

 • Představte si situaci, kdy se Vám na Vašich webových stránkách (hostující u MůjHost.NET samozřejmě 🙂 ) registruje nový návštěvník do komunitní ...

 • Moderním způsobem komunikace po internetu je bez pochyb  rychlé "ajsko" jak říkáme programu ICQ. Naše ICQ číslo je: 492-927-599 . Na tomto ICQ ...

 • Stále se setkáváme s trendem žádostí o sponzoring pro nejrůznější webové projekty či záměry. Pravdou je, že nejvíce takovýchto žádostí nám přich ...

 • V ProGamingovém světě, chce být každý hráč ve svém klanu nejlepší. Jak máte hrát a jakou zvolit taktiku strategie, Vám radit nebudeme, to Vám řekn ...

Comments